«Буремна Покровщина кінця ХІХ — початку ХХ столітття»

Опис туристичного маршруту №1
«Буремна Покровщина кінця ХІХ — початку ХХ століття»

Пішохідний маршрут
Довжина маршруту: 1,2 км.
Тривалість: 4 години.
Цільова аудиторія: всі категорії
Кількість учасників: до 15 осіб.
Вартість складає 120—180 грн. за особу. У вартість входить: обід, гарячі напої — за бажанням.

Маршрутний лист

1. Покровський історико-краєзнавчий музей. Знайомство з експозицією «Покровщина кінця ХІХ — початку ХХ століття», яка відображає історію краю, події, які пов’язані з Махновським рухом на Покровщині. (Тривалість 30 хв.)

2. Паркова зона: брейк-кава в кав’ярні «Лакомка» (відстань 100 м.; тривалість 30 хв.)

3. Дитяча музична школа (відстань 200м.; тривалість 30 хв.). Інсталяція «Життя заможної родини в Покровському кінця ХІХ століття»

4. Садиба купця Проценка. Історична довідка. (відстань 250 м.; тривалість 20 хв.)

5. Покровська друкарня (відстань 50 м.; тривалість 30 хв.). Оглядова екскурсія (за бажанням є можливість виготовити власну листівку).

6. Будівля колишнього волосного управління (відстань 400 м.; тривалість 20 хв.). Історична довідка

7. Будинок купця Шапіро (відстань 100 м.; тривалість 20 хв.). Оглядова екскурсія.

8. Обід. Кафе «Вернісаж» (відстань 400 м.; тривалість 1 година). Орієнтована вартість 120—180 грн.

Пропонуємо поринути в цікаву мандрівку унікальними місцями Поровського.

Вихідний пункт подорожі — Покровський історико-краєзнавчий музей [1], у якому знаходяться документальні, фотографічні і речові джерела з історії та етнографії краю. Матеріали буремних подій початку ХХ століття висвітлені в окремій залі. Поряд з відомими людьми нашого краю представлено унікальну особистість Нестора Махна — ватажка селянського повстанського руху. Події пов’язані з махновським рухом на Покровщині. Зокрема, в музеї можна побачити легендарну бойову тачанку, яка стала символом махновщини.

Короткий відпочинок у парковій зоні в центрі смт Покровське [2]. Оглядова екскурсія знайомить туристів з історією заснування смт. Покровського. Офіційна історія якого починається з 1779-го р., коли на місці зимівника Головка було засновано військову слободу Покровську. У кінці ХІХ Покровське було великим торговим селом, У якому проживало біля 10 тисяч жителів. Брейк-кава в кав’ярні «Лакомка».

Дитяча музична школа [3]. Свого часу, це була оселя заможного купця Люлька. Пізніше — перша приватна жіноча гімназія. Тут можна ознайомитися з інсталяцією «Життя заможної родини у Покровському кінця ХІХ століття»

Садиба купця Проценка [4], тут відбувалися події, пов’язані з діяльністю Нестора Махна на Покровщині. Махно часто зупинявся на подвір’ях жителів села, будівлі яких збереглися. У Гнедінському ремісничому училищі стояв Покровський полк, який на той час був підрозділом армії Нестора Махна. Штаб полку розташовувався в цьому будинку.

Покровська друкарня [5]. Огляд поліграфічного обладнання минулого століття. Поряд із сучасним обладнанням працює унікальне поліграфічне обладнання минулого століття. На подібних машинах друкувалися газети початку ХХ століття: пролетарська «Искра», «Шлях до волі» ( газета Батька Махна). Учасники маршруту за бажанням є можуть виготовити власну листівку.

Оглядова екскурсія знайомить з історією Покровської волості [6], яку було створено в 1866 році, та будівлею колишнього волосного управління. Вона збереглася і донині. Традиційним сільським громадським управлінням вважався волосний схід. Волосне управління можна вважати прототипом теперішнього самоврядування. Воно складалося із волосного старшини, помічників сільського волосного старшини, сільських волосних писарів. Волосний старшина наглядав за утриманням шкіл, лікарень, шляхів і мостів. Волосне управління вело військовий облік та адміністративні справи, організовувало судові процеси.

Знаймство з старовинними спорудами селища. Будинок купця Шапіро [7] — це зразок архітектурного стилю кінця ХІХ століття. Його господар був власником покровських крамниць. На той час в Покровському було два базари — продуктовий та промисловий, ціла мережа магазинів, зокрема, магазини купця Гетьмана, магазин купця Лапідуса, магазини Шапіро.

Обід. Кафе «Вернісаж» [8].

переглядів: 2,009