4 січня відзначається Всесвітній день азбуки Брайля, започаткований на честь дня народження винахідника шрифту для незрячих Луї Брайля. Він у всьому світі використовується незрячими для читання й забезпечує передачу важливої інформації. Азбуку для незрячих в 1824 році придумав Луї Брайль. Луї Брайль народився у 1809 році у французькому селі Кувре, недалеко від Парижа. Батько Луї лимарював – шив і латав кінську збрую. У три роки хлопчик бавився одним з інструментів батька і встромив його собі в око. Інфекція поширилася і на друге око – Луї повністю втратив зір. Попри сліпоту, дитина виявилася дуже здібною і Луї дозволили відвідувати заняття у місцевій школі, віддали до Паризької національної школи для сліпих, засновником якої був Валентин Гаюї – відомий благодійник та педагог. У той час школа Гаюї не мала аналогів. Гаюї виявився попередником Брайля, розробивши перший метод читання для незрячих. На цупкий папір наклеювалися великі та товсті букви. Луї опанував цей метод і «проковтнув» всю бібліотеку наставника. Юний Луї стає викладачем, а потім і професором своєї школи. Він розробив шрифт, яким користуються незрячі різних країн світу.
Що таке азбука Брайля
Азбука Брайля — це тактильний шрифт, що складається з 6 точок. Ними можна передати всі літери, цифри, музичні, математичні та наукові символи. Алфавіт дозволяє скласти 63 комбінації. Прикметно, що якби крапок було п’ять або менше, було б неможливо скласти необхідну кількість комбінацій. Натомість більша кількість просто не вмістилася б під пальцем. У 1878 році на всесвітньому конгресі в Римі метод Брайля визнали найкращим методом читання і писемності для незрячих.
Перша книга цим шрифтом була надрукована у Франції «Історія Франції». Цікаво, що Брайль був також талановитим музикантом і за принципами свого шрифту створив ноти для сліпих. У 1892 році була презентована публіці перша друкарська машинка Брайля. Писати цим шрифтом потрібно справа наліво. Після цього аркуш перевертають, і читання відбувається вже зліва направо. Людина торкається знаків подушечками пальців — і таким чином сприймає інформацію. При правильній постановці рук цей метод дозволяє незрячим досить швидко читати й писати. Для письма за системою Брайля використовують спеціальний прилад, який виглядає як пластина з кришкою. На пластині видавлені точки, а кришка містить отвори — через них і здійснюється писання. Для нанесення точок використовують металічний грифель, схожий на шило. Папір для такого письма — щільніший за звичайний. У 1950-х роках з’явилися брайлівські принтери, а у 1991 році випустили електронні машини з додатковими функціями обробки тексту, звукового зворотного зв’язку і тиснення. 2011 року світ побачив першу машину з можливістю перетворення брайлівського тексту в аудіо і цифрового відображення введених даних. Існують комп’ютерні клавіатури з абеткою Брайля для незрячих. А на початку 2020 року в Android-смартфонах для людей з порушенням зору клавіатура Брайля стала доступною без сторонніх застосунків. Покровська бібліотека почала створювати фонд книг шрифтом Брайля. Першим твором стала книга Ліни Костенко «Маруся Чурай» у двох книгах. Презентацію книги провели на абонементі бібліотеки.
Переглянути публікацію на фейсбук
переглядів: 53