Одна з найсамобутніших мислителів новітньої літератури

Новини

До 65-річчя від дня народження Галини Пагутяк

Відома українська письменниця автор більш, ніж десяти книг прози Галина Пагутяк святкує свій 65-річний ювілей.

Біографія Галини Пагутяк — це історія жінки, котра походить із старовинного роду, до якого, за переказами, має відношення легендарний Влад Цепеш, відомий у культурі як Влад Дракула. З дитинства письменниця любила природу та читання, а вже з молодості почала активно творити. Її перші оповідання, котрі припали на радянський період, не поспішали друкувати, однак Галина Пагутяк не здавалася і вперто йшла до мети. ЇЇ творчість була оцінена багатьма літературними відзнаками, включаючи Національну премію України імені Тараса Шевченка (лауреат Шевченківської премії 2010 року за книгу прози «Слуга з Добромиля»).

Народилася Галина Пагутяк 26 липня 1958 року в с. Залокоть Дрогобицького району на Львівщині, пізніше родина переїхала в Уріж. Згодом це село стане місцем дії багатьох її творів. Зараз Галина Пагутяк живе у Львові. Вона закінчила українську філологію Київського державного університету ім. Т. Шевченка (зараз — Київський національний університет ім. Т. Шевченка). Працювала у школі, у Дрогобицькому краєзнавчому музеї, приватній школі, Львівській картинній галереї. Є членом Національного союзу письменників України, працює у правозахисній організації.

Галина Пагутяк увійшла в літературу двадцятитрьохрічною дівчиною, «зовсім не одними і тими ж дверима, якими входили всі інші українські письменники радянського часу. Вона ввійшла, не постукавши і не попросивши дозволу ввійти, вона влетіла через димар і змусила рахуватися з нею. Їй вдалося обійтися без творів, яких вимагала епоха, а разом з тим подарувати твори, яких вимагала душа», — так пише про неї Юрій Винничук.

Творчість Галини Пагутяк оповита особливим потойбічним відчуттям, духом гірських легенд та містики. Вона має дуже глибинні фольклорні витоки, оскільки переосмислює народні повір’я, замовляння та перекази, звертається до тематики ворожіння та таємничих сторінок історії.

Книги Галини Пагутяк несуть в собі потужний енергетичний заряд, який обов’язково вплине на читача. Видання «Зачаровані музиканти. Слуга з Добромиля» вміщує два однойменні твори, наповнені карпатською містикою та неповторним фольклором. Варто згадати і книгу «Сентиментальні мандрівки Галичиною», що вміщує в собі рефлексії письменниці відносно її подорожей цим зачарованим куточком Західної України. В ній описи магічних легенд перемежовуються з деталізованим побутом та складною й дуже драматичною історією ХХ століття. Автор ставить перед читачем важкі, подекуди болісні запитання, і часто не знаходить на них відповіді. Твори Галини Пагутяк зачіпають струни людської душі та підкорюють своєю щирістю. Вони розгортають перед нами панорами життя галицького регіону у всьому його багатстві та неповторності.

Серед найвідоміших творів — «Писар Східних Воріт Притулку» (2003), «Захід сонця в Урожі» (2007), «Королівство» (2005), «Втеча звірів, або Новий бестіарій» (2006), «Слуга з Добромиля» (2006), «Книгоноші з Королівства» (2007). Проза Галини Пагутяк перекладена англійською, німецькою, російською, словацькою і хорватською мови. Готуються переклади її творів і на інші мови.

переглядів: 431 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *