Трагічна дата в історії кримськотатарського народу

Новини

Сьогодні 18 травня ми вшановуємо пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу, а також День боротьби за права кримськотатарського народу.

У 1944 р. рішенням сталінського режиму весь кримськотатарський народ був насильно депортований зі своєї Батьківщини. Примусове його утримання в місцях вигнання продовжувалося аж до листопада 1989 року. Протягом всього цього часу кримські татари зазнали широкомасштабних репресій з боку радянського режиму. Це стало причиною масових смертей кримських татар, основну частину яких складали люди похилого віку, жінки та діти.

Усього за офіційними даними, було депортовано майже 200 тисяч кримських татар. За даними самоперепису кримців, йшлося про депортацію понад 400 тисяч людей. В ході виселення і в перші роки після нього загинуло приблизно 46% кримських татар.

У День боротьби за права кримськотатарського народу наша бібліотека приєдналася до вшанування пам‘яті жертв депортації кримських татар.

Поетичні рядки Ліни Костенко:

«І хто б там що кому не говорив,
А згине зло і правда переможе!»,

стали своєрідним епіграфом до викладки книг «Не стерти з пам’яті народу» (до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу). Експозиція містить літературу, що розповідає про трагічну долю кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного радянською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду..

Депортація кримських татар — один із страшних прикладів злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Понад 20 років радянська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій. У 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але на відміну від інших «покараних народів», вони не отримали права повернутися до Криму. Лише 1989 року радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною.

З часу проголошення незалежності Україна взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації. 20 березня 2014 р. Верховна Рада України прийняла постанову № 1140-18 «Про… гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України, а також 17 квітня 2014 року Закон України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою».

переглядів: 332 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *