День Європи в Україні
У понеділок, 8 травня 2023 року, було опубліковано указ президента України Володимира Зеленського, щодо травневих свят. 9 травня ми більше не відзначатимемо День перемоги, відтепер це буде День Європи.
Саме 9 травня його відзначають усі держави Європейського Союзу, і Україна відтепер приєднується до них. Оскільки з 2022 року Україна має статус країни-кандидата до ЄС, то перенесення святкування Дня Європи у такий спосіб, щоб воно відбувалось одночасно з рештою держав Євросоюзу, було логічним рішенням. Тим більше, що перемогу над нацизмом на континенті не святкують 9 травня.
Що таке день Європи?
Свято було встановлене у 1949 році на честь заснування Ради Європи. Ця подія сталась 5 травня і відзначалась у цю дату аж до 1964 року. Тоді на саміті Європейської ради у Мілані саме 9 травня було визнане одним із офіційних символів ЄС. Тим самим було вшановано проголошення Декларації Шумана – документа, з якого фактично почався Європейський Союз. Його було ухвалено 9 травня 1950 року.
До речі, Договір про Європейський Союз чітко визначає шість таких цінностей:
- повага людської гідності;
- свобода;
- демократія;
- рівність;
- правова держава;
- дотримання прав людини.
День Європи відзначають як держави-члени ЄС, так і країни на шляху до євроінтеграції. Щорічно 9 травня прапором Європейського Союзу прикрашають вулиці всіх міст. У цей день влаштовують лекції про європейські цінності та історію створення союзу. В інституціях ЄС проводять екскурсії.
В мирний час цього дня відбувались різноманітні освітні та культурні заходи, які мали знайомити українців з державами ЄС та цінностями цього об’єднання.
В бібліотеці оформлено книжкову виставку «Європа – наш спільний дім».
Пропонуємо, також відповісти на запитання віртуальної вікторини «Знай про Європу більше»
переглядів: 328