Пам’ятай про Крути! Пам’ять робить нас сильнішими!

Новини Списки літератури

Бій під Крутами… Славними рядками в книгу української історії вписано героїчний подвиг юнаків на станції Крути 29 січня 1918 року. Щороку ми вшановуємо пам’ять молодих героїв, що полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську народну республіку від більшовицьких загонів, які рвались до Києва. Їхній подвиг навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічним прагненням до волі і справедливості..

Український письменник Євген Маланюк писав про Бій під Крутами: «…нарід, творячи з якоїсь події леґенду — а Крути без сумніву, є і будуть однією з найвеличніших леґенд нашої нації, — знає, що він робить. Народня мудрість і національний ґеній — ця найвища земна справедливість — творячи свої леґенди і міти, цебто підносячи дану історичну подію до височини надісторіччя, ніколи — щодо вибору тієї події — не помиляються. Не помилилися вони і у випадку Крут». Крути — дійсно стали легендою.

Виповнилося105 років від часу тих подій. Приклад героїзму юних студентів суголосний з сучасними подіями в Україні. І сьогодні перед Україною стоять не менш значущі виклики, які стосуються права мати власну мову і землю, незалежну правову державу, нашого права на власну історію, своїх героїв.

Україна продовжує боротись і вести бій звою Незалежність, свободу та самобутність. Сьогодні ми продовжуємо величний поступ наших Героїв сторічної давності — до ПЕРЕМОГИ

Пропонуємо віртуальну книжкову виставку про події української революції 1917—1921 років, зокрема про бій на станції Крути. Ці книги можна взяти на абонементі нашої бібліотеки.

Героїка трагедії Крут [Текст]. — К. : Україна, 2008. — 464 с.: іл..

У спогадах учасників бою під Крутами, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім’я своєї Вітчизни. Видання, матеріали якого подаються,як правило, в оригіналі, друковане раніше тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів. Розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917—1921 роках.Крути. Січень 1918 року [Текст] : документи, матеріали, дослідження, кіносценарій / упоряд. Я. Гаврилюк. — К. : Просвіта, 2008. — 840 с.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917—1921 рр. Збірник упорядковано в хронологічному порядку з кінця 1917р. по 2008 р. Завершує видання кіносценарій «Крути». Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл, студентам, широкому колу читачів.

Сорока, Юрій Володимирович. Бій під Крутами [Текст] / Ю. Сорока. — К.: Золоті Ворота, 2013. — 120 с.

29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км­ від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій м­іж чотиритисячним­ військом­ більшовиків та трьом­астам­и українським­и юнкерам­и, студентам­и і гім­назистам­и, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не м­али ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на см­ерть, захищаючи свободу м­олодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не м­ав, та у свідом­ості багатьох особливого значення набув завдяки героїзм­у української м­олоді.

Прохода, Василь Хомич. Думки про Правду. До історії повстання української нації [Текст] / Василь Прохода ; [передм. Коваля Р.]. — Дрогобич: Відродження, 2009. — 568 с. 

Це книга про українську Правду, про віковічну боротьбу за неї на полях кривавих битв її у свідомості українців. В історичній частині тексту автор — кубанський українець із дивовижно складною долею борця за Соборну Самостіїїну Україну — докладно описує події та персонали змагань за українську Правду в добу УНР та проти неї в СРСР. Соціо-софська частина книги становить роздуми — глибокі, аргументовані, часом суперечливі — про різні аспекти духовного життя української людини її українського суспільства. Читач знайде у книзі безліч маловідомих або її зовсім невідомих фактів, тонких спостережень, інтелектуальних знахідок, оригінальних тверджень про наше минуле її перспективи на майбутнє. Книга багато в чому є ключем до розуміння причин нинішнього стану української нації її держави. Видання адресоване науковцям-українознавцям, студентам, гімназистам, ліцеїстам, старшокласникам та широкому загалові читачів, які не байдужі до української Правди і прагнуть її утвердження.

Куць, Микола Матвійович.  Крути [Текст] : поема, поезії, переклади / Микола Куць ; ред. В. М. Харитоненко. — К.: Вид-во Харитоненка, 2004. — 320 с.: фото.

До книжки поета Миколи Куця увійшли поема «Крути» про героїчну загибель юнаків у бою під Крутами , дві добірки поезій, об’єднаних загальною темою осінніх мотивів та деякі переклади.

«Братня» навала. Війни Росії проти України ХІІ—ХХІ ст. [Текст] / В. Брехуненко, В. Ковальчук, М. Ковальчук, В. Корнієнко. — Київ: ПП Брехуненко Н.А., 2016. — 248 с.

У книзі в науково-популярному форматі розглядаються численні російсько-українські війни включно з Вітчизняною війною українців за незалежність, яка розпочалася зі вторгнення російських окупантів в Україну в лютому 2014 р. Простежено, що коріння цих війн сягають XII ст. Показано, що саме війни як втілення постійних агресивних планів Московії / Росії заволодіти українськими землями визначали головну вісь російсько-українських стосунків. Описано мотиви, визрівання та хронологію війн, перебіг військових дій, наслідки війн та їхній вплив на українську перспективу. Вітчизняна війна, яку Україні доводиться вести з 2014 р., розглядається на тлі перегуків між путінською агресією та московськими стратегіями війн проти України ХV—ХХ ст.

Тур-Коновалов, Костянтин. Крути, 1918 [Текст] : кінороман / Костянтин Тур-Коновалов. — Харків: Клуб сімейн. дозвілля, 2019. — 220, [2] с., [8] с. іл. — (Мужність. Кохання. Свобода)

Драматична історія про героїзм українських юнаків, заснована на реальних подіях.

Вони хотіли кохати та жити, але взяли до рук зброю та стали на захист Батьківщини.

Січень 1918 року видався по-справжньому холодним. От-от на Київ мали рушити більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Андрій та Олекса опиняються серед оборонців залізничної станції Крути. Такі схожі, але й такі різні брати, обоє до нестями закохані у курсистку Софію, брати без роздумів рушили захищати Україну. Раптом стається непередбачуване: спалахує повстання на заводі «Арсенал». І на боротьбу із заколотом направляють елітні боєздатні частини. Супроти вишколеного війська Муравйова на станції крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери. Ходять чутки, що серед українських загонів є агент більшовиків, який передає інформацію «червоним». Андрій ще не знає, що йому добре відоме обличчя зрадника… У горнилі бою, не шкодуючи власних життів, змагаючись за незалежність та любов. Сто років тому, як і сьогодні, без страху та сумнівів вони підуть у бій захищати найдорожче…

Рябий М. Ще не вмерла Україна. [текст]: роман / М. Рябий. — Вінниця. ТОВ «Нілан-ЛТД», 2018. — 602 с.

Тільки з проголошенням України незалежною державою довідались наші люди про те, як у січні 1918 року під невеличкою залізничною станцією Крути хрестилася молодою кров’ю воля щойно народженої Української Народної Республіки. Те, що тут тоді сталося, круто переінакшило долю мільйонів українців, серед них, зокрема, і видатного письменника, першого українського прем’єр-міністра Володимира Винниченка, і колишнього фронтовика, студента Київського університету Андріана Земледуха — літературних героїв цього твору.

Берестейська мирна угода, крах Української Центральної Ради, проголошення гетьманату, повстання проти гетьмана Павла Скоропадського, тріумфальний в’їзд Директорії на чолі з Винниченком до Києва, столиці УНР, — всі ці події, підсвічені вдумливим поглядом із сьогодення, яскраво постають зі сторінок нового роману М. Рябого.

переглядів: 380 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *