День вшанування захисників Донецького аеропорту

Новини Списки літератури

Відповідно до наказу міністра оборони та Головнокомандувача ЗСУ, 20 січня в Україні – День вшанування захисників Донецького аеропорту.

Оборонці Донецького аеропорту — незламні та відважні кіборги, які понад 242 дні захищали стратегічний об’єкт, зовсім не пристосований для оборони. Вони вистояли, не вистояв бетон. У цей день 8 років тому окупанти підірвали новий термінал аеропорту.

До Дня вшанування захисників Донецького аеропорту пропонуємо ознайомитися з книгами, присвяченим тим подіям.

Фертіліо Д. Люди й кіборги: документ. театраліз. оповідь на шану України / Д. Фертіліо, О. Пономарева. — Київ: Пульсари, 2017. — 80 с.

Документальна театралізована оповідь про російську агресію в Україні та оборону Донецького летовища як одну з найдраматичніших та глибоко символічних сторінок нинішньої війни. Громадянська належність авторів до різних країн (Італія, Україна) дає їм змогу об’ємніше побачити й різнобічно показати читачеві, що відбувається не тільки в Україні, а й у Європі ХХІ століття після Революції Гідності на Майдані.

В оформленні видання використані фото учасників АТО.

Лойко С. Аеропорт. Головна книга про війну, якої не мало бути, і про героїв, які хотіли жити, але вмирали: роман / С. Лойко. — Київ: Брайт Стар Паблішінг, 2016. — 374 с.

Дія роману починається в Аеропорту (прообраз Донецького Аеропорту) і розгортається по хвилинах протягом останніх п’яти днів більш ніж 240-денної облоги. Маленький український гарнізон Аеропорту денно і нощно відбиває атаки противника, багаторазово перевершує їх в живій силі і техніці. У цьому зруйнованому повністю Аеропорту, підступні і жорстокі вороги стикаються з тим, чого не очікували, у що не можуть повірити. З кіборгами. Вороги самі так назвали захисників Аеропорту за їх нелюдську живучість і впертість приречених. Кіборги в свою чергу своїх ворогів прозвали орками.

Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв / заг. ред. Л. Івшина, упоряд. М. Семенченко. — Київ : Укр. прес-група, 2015. — 296 с.

Це видання — про війну, без романтичних вигадок і пафосу. Це — досвід і думки бійців (і боєць тут — і рід занять, і тип характеру), які журналісти «Дня» збирали понад рік. Тут — і знакові постаті, як Юлій Мамчур або Мирослав Гай. Тут — і давні друзі-побратими «Дня», воїн-хлібороб Юрій Фоменко і Артур Степаненко із позивним «Сокіл». Серед наших героїв – «кіборги» і ті, хто вирвався з Іловайського котла. Одна з глав книжки — знаковий «Лист з фронту» полковника Віктора Покуси, який спричинив дискусію серед українських керманичів про реформування системи оборони. А історії деяких героїв автори дізнавалися від їхніх родичів і друзів, бо бійців назавжди забрала війна… Хтось є військовим за покликанням, хтось рік тому вперше взяв до рук зброю. Але всі, про кого йдеться у книжці, — герої. Не дебелі герої-супермени, які мчать незрозуміло куди, щоб бити й крушити абстрактного ворога. Герої «Дня» знають, що захищають, і, попри жахи війни, залишаються людьми.

Гуменюк, Борис.
100 новел про війну
[Текст] / Борис Гуменюк. — К.: ДІПА, 2018. — 271 с.

До книги увійшли новели — короткі та не дуже — про війну, як каже сам автор. Але це не вся правда, бо війна — це обставини, в яких знаходяться герої новел, а самі новели — вони про людей, про країну, про честь і гідність, про людяність, про геройство. Про все, що буває на війні.

Вовк, Ірина.
На щиті: спогади родин загиблих воїнів. Донецький аеропорт
/ І. Вовк . — Харків: Фоліо, 2020. — 572 с.

Друга книга тритомника — про загиблих у «котлі» Цвітних Пісків (цей епізод війни чомусь лишився непоміченим), про розстріляну Луганщину під містом промовистого імені — Щастя, про донецький форпост — ДАП, що у свідомості громадян постає «символом», за який полягли герої-кіборги, полонені й розстріляні після тортур.

Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, — це потреба людської пам’яті, пам’яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.

У виданні використані фотоматеріали з родинних архівів.

переглядів: 309 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *