«Вкраїни слава і мелодії краса жива – Царівна Соломія»

Новини Списки літератури

23 вересня цього року виповнюється 150 років від дня народження видатної української оперної співачки та педагогині — Соломії Амвросіївни Крушельницької. Незважаючи на війну, в Україні цю дату будуть відзначати на державному рівні. Адже імена видатних українців і українок має знати весь світ. Особливо це важливо зараз, коли росіяни нищать все українське, зокрема, зазіхають на нашу ідентичність.

Соломія Крушельницька – українська оперна співачка та національна легенда, чий надзвичайний голос та неповторність акторського перевтілення підкорили серця мільйонів людей за життя визнана найвидатнішою співачкою світ. В її репертуарі понад 60 оперних партій вісьмома мовами. Досі вважають її неперевершеною оперною дівою, яка перетворювала кожну виставу на неповторне мистецьке явище, на те, що означали словом «тріумф». Із тисяч рецензій про Соломію Крушельницьку подамо одну, опубліковану у французькій газеті в 1902 р.: «Незрівнянна артистка наділена величезним голосом, могутні звуки якого і пестливі, й трагічні водночас. Крушельницька безсумнівно належить до найбільших співаків нашої епохи». Свої особисті концерти вона завжди закінчувала українськими народними піснями. . Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття, входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України. .

Про неї знав весь світ. Їй аплодувала публіка у 30 країнах на 4 континентах. Історія її життя – це яскравий шлях успіху надзвичайно талановитої, харизматичної та цілеспрямованої жінки.

Ця дивовижна жінка є уособленням найкращих рис українок. Вона талановита, була вибаглива до себе, життєрадісна та стильна. Щоб вона не робила, – виступала на кращих світових оперних майданчиках, власноруч створювала собі сукні чи керувала автомобілем – вона все робила із неймовірним азартом.

«Кобзар» Тараса Шевченка повсякчас мала із собою як талісман. Вона була 0справжньою «громадянкою світу»: її скрізь вважали своєю, а у Італії та Польщі називали національною гордістю. Але вона завжди вважала себе українкою

Запрошуємо вас до бібліотеки, де ви можете ознайомитися з експрес-викладкою літератури «Соломія Крушельницька. Українська примадонна» та прочитати книги про видатну мисткиню.

Коляда, Ігор Анатолійович. Соломія Крушельницька [Текст] / І. А. Коляда. – Харків : Фоліо, 2020. – 121 с. : фот. – (Знамениті українці). – Бібліогр.: с. 119-120.

Ця книжка із серії «Знамениті українці» знайомить читача з оперною співачкою Соломією Крушельницькою, яка прославилася на весь світ завдяки своєму співу, адже її сопрано справляло гіпнотичний ефект на слухачів. Співати на одній сцені з уродженкою маленького українського села вважали за велику честь імениті тогочасні виконавці. І хоча видатна українка володіла вісьмома мовами, багато подорожувала, але українські пісні завжди виконувала в оригіналі й ніколи не забувала Батьківщину

Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування. (У двох частинах) [Текст] / сост. М. Головащенко. – К. : Музична Україна, 1978 – 1979 Частина перша : Спогади. – К. : Музична Україна, 1978. – 400 с. : ил

Ця книжка містить спогади про славетну українську співачку Соломію Крушельницьку, яка по праву займає одне з перших місць у сузір’ї найвидатніших світових митців кінця ХІХ– початку ХХ століття. Тут –спогади відомих діячів вітчизняної культури і зарубіжних країн: Станіслава Людкевича, Миколи Колесси, Тараса Франка, Остапа Лисенка та багатьох інших. З них постає образ великої співачки, вдумливого педагога, благородної людини, щирої патріотки своєї вітчизни, палкого пропагандиста рідної пісні і світового музичного мистецтва.

Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування. (У двох частинах) [Текст] / сост. М. Головащенко. – К. : Музична Україна, 1978 – 1979 Частина друга : Матеріали. Листування. – К. : Музична Україна, 1979. – 448 с. : ил.

Ця книжка містить матеріали світової преси, в яких розповідається про тріумфальні виступи співачки на кращих оперних сценах Росії, Польщі, Італії, Франції, Португалії, Аргентіни, Чілі, про концертні турне по Європі та Америці. Крім того, в ній вміщено досить широке листування Крушельницької та ряд інших документів, які висвітлюють життя і творчу діяльність видатної артистки, чиє ім’я в історії світового оперного мистецтва стоїть поряд з іменами Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні, Тітта Руффо, Федора Шаляпіна.

Врублевська, Валерія Василівна. Соломія Крушельницька [Текст] : роман-біографія / В. В. Врублевська ; передм. О.Т. Гончар. – К. : Дніпро, 1986. – 358 с. : портр.

У романі-біографії письменниця висвітлює життя і творчий шлях всесвітньовідомої співачки. У романі відтворено повнокровний образ визначної артистки, показано високу красу її життя, глибинність душі, вроджений хист та безупинне самовдосконалення, а також громадянську позицію Соломії Крушельницької.

Топська, Неллі. Неперевершена. Соломія Крушельницька [Текст] / Н. Топська. – Київ : КТБ Альфа, 2020. – 64 с. : іл.

Книга розповідає про життя великої української співачки Соломії Крушельницької, котра здобула гучне світове визнання. Окрім унікального таланту й чаруючої вроди, вона мала вольовий та рішучий характер, започатковуючи свою життєтворчість власноруч. І через десятки років вражає її неймовірна працездатність, цілеспрямованість і стійкість при будь-яких обставинах. Здавалося, для цієї унікальної жінки не було нічого недосяжного.

Українки в історії [Текст] / ред. В. Борисенко. – К. : Либідь, 2004. – 326 с.

Збірка нарисів про видатних українок – вчених, освітянок, громадських діячок, письменниць, мисткинь, учасниць боротьби за незалежність України. На великому архівному матеріалі, маловідомих літературних джерелах подаються біографії українських жінок, серед яких багато імен висвітлюється вперше. Зокрема йдеться й про Соломію Крушельницьку.

переглядів: 383 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *