Книги про війну в Україні

Новини Списки літератури

Не схиливши в покорі коліна,
Не піддавшись брехні і прокльонам,
Усміхається богу моя Україна –
В камуфляжному вбранні Мадонна.
Гліб Бабіч

Дев’ятий рік в Україні триває війна, яку розв’язала російська федерація. Україно-російська війна дала світу новий пласт воєнної літератури Щодня ми стежимо за новинами із зони воєнно-бойових дій, однак сьогодні про події, що відбуваються на передовій, можна дізнатися не тільки з інформаційних випусків, а й з книжок.

Книги допоможуть краще зрозуміти початок війни з рф. А також шлях, який проходять військові, волонтери та українці, які 9-й рік живуть у війні. Дізнатися більше про долі українських військових. Як це зробити? Сподіваємося, підбірка книг стане вам у пригоді.

Про те, чи варто читати під час війни Андрій Любка (романіст, поет, перекладач, есеїст) стверджує, що читати треба «для того, заради чого ми це робили все своє життя — щоб бути не просто біологічним механізмом, а гомо сапієнсом, людиною розумною. Читання дає нам задоволення, але передусім — це велика школа емпатії, співчуття, співпереживання, спроба пізнати й зрозуміти психіку інших людей, пережити і їхній досвід. Читання робить нас людьми». З думкою автора важко не погодитись.

Чех, Артем.
Точка нуль [Текст] : збірка есеїв / Артем Чех. — Х.: Віват, 2017. — 224 с
.

У книзі осмислення досвіду, який Артем, чоловік, батько та людина без будь-якого військового минулого, отримав на війні. Артем і зараз у лавах ЗСУ захищає Україну. Вирізняється об’єктивністю, тверезістю і ретельним підходом до опису глобальних воєнних чи навколовоєнних явищ. Критика у нього не огульна, а конструктивна, герої у нього не героїзовані, а зі своїми вадами та примхами, і страхами.Тамара Горіха Зерня
Доця [Текст] / Тамара Горіха Зерня. — К.: Білка, 2019. — 288 с.

Її роман називають головною книгою про Донбас під час війни. Авторка подає події під іншим кутом зору, мовить з самісінького епіцентру — першопричини і єдинонаслідку, з Донецька, навесні-влітку чотирнадцятого року. Ця книга змінила життя авторки, і вона змінює світогляд читачів, ламає їхні стереотипи, розвіює міфи. Ця книга про те, чи жіноче у війни обличчя, про партизанщину, якою вимушені займатися людям, що опинилися заручниками ситуації, які опинилися серед ворогів, які ще вчора були їхніми сусідами. Ця книги про любов (хоч це і не дуже очевидно). Про життя і про смерть. Це прекрасна у своїй жахливості книга про людей, які підступивши до краю безодні плювали вниз, упевнені, що назад не прилетить.

Жадан, Сергій.
Інтернат [Текст] : роман / Сергій Жадан. — Чернівці : Meridian Czernowitz, 2017. — 336 с.

Книгу називають однією з кращих на сьогодні про війну з рф. Вона добре пояснює, що кожен вчинок має наслідок. Байдужість до війни та майбутнього країни, «моя хата скраю» — теж вчинок. Це не роман-епопея, який покликаний стати панорамою того, що відбувається на Сході України. Це локальна історія одного звичайного шкільного вчителя української мови і літератури — його прагнень, мотивації та цілей перед небезпекою, коли за лічені години може помінятися історія і твоє місце в ній. Вона також про цілий регіон, який вже звикли вважати окремим, але все одно продовжують за нього боротися.

Одного разу, прокинувшись, ти бачиш за вікном вогонь. Ти його не розпалював. Але гасити його доведеться й тобі…

Шиян, Гаська.
За спиною [Текст] : роман / Г. Шиян. — Харків : Фабула, 2019. — 349 с.

Дія роману — інсайт жінки, хлопець якої пішов на війну. Епізод за епізодом авторка розповідає, як змінюється ставлення до життя та звичайних радощів, як дратують пафосні монологи про патріотизм і націоналізм, коли на війні кохана людина. І як видозмінюється поняття героїзму. Сама авторка розповіла, що її книжка — про соціальний тиск, що здійснює суспільство на жінок, які є дружинами чи вдовами героїв. Про очікування від них певної «правильної поведінки».

27-річна Марта — з покоління солом’яних сиріт: понуре дитинство в маленькому містечку, мама, яка покинула сім’ю заради заробітків в Італії. Але це лише стало поштовхом до того, щоб зробити успішну кар’єру. Марта щиро насолоджується комфортом і добробутом, який створює для себе і для свого бойфренда Макса, і намагається триматися осторонь політичних новин. Аж ось в один момент її затишний світ перевертається догори ногами. Макс бере повістку в армію. Марта намагається відповідати суспільним очікуванням і прийняти такий крок, але внутрішній конфлікт і образа за те, що він не залишився з нею, не дають їй спокою.

Шкляр, Василь.
Чорне сонце [Текст] : збірка / В. Шкляр. — Харків : КК «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. — 304 с.

Роман «Чорне сонце» заслуговує на звання рекордсмена: лише в перші півтора тижня після виходу з друку було продано весь наклад — 10 тисяч примірників, а згодом і додатковий наклад у 16 тисяч. Книга присвячена бійцям «Азову», а її головним героєм є реальний боєць із позивним «Художник». Та й назва книги відсилає до емблеми батальйону, на якій є символ чорного сонця.

Письменник познайомився з прототипом свого героя в Кривому Розі. Тоді Сашко допоміг йому зорганізувати презентацію книги в місцевому театрі. Згодом Василь Шкляр зустрів хлопця на Майдані, а пізніше дізнався, що той став добровольцем на Донбасі. Хто і навіщо затягує криваву драму? Чому гинуть найкращі? Чому місцеві вважають своїх визволителів ворогами? Яким наш герой бачить майбутнє Вітчизни? Глибока, сповнена смутку, болю й надії оповідь хлопця, якого честь і сумління змусили взяти до рук зброю.

Михед, Олександр.
«Я змішаю твою кров із вугіллям» [Текст] : зроміти український Схід / О. Михед. — Київ : Наш формат, 2020. — 368 с.

Письменник побував у Луганській і Донецькій областях, об’їхав шість міст, зазирнув у архіви і познайомився з людьми. Результат кропіткої роботи можна побачити, почавши читати онлайн книгу «Я змішаю твою кров з вугіллям. Зрозуміти український Схід». Авторові вдалось розкопати чимало цікавих історій, про які мало кому відомо. Наприклад, він розповість про заснування Донецька і про те, як з цим пов’язана одна старенька черепаха.

Схід славиться своїм вугіллям, але якою ціною його добувають? Про що може розповісти Дике поле з його степами? Як змінилось життя людей після 2014, якими тепер є їх реалії? Що розповідають українські митці та інші відомі люди, народжені на Сході?

Положій, Євген.
Іловайськ [Текст] : розповіді про справжніх людей / Є. В. Положій. — Х.: Фоліо, 2016. — 377 с.: іл.

«Іловайськ» — книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів теробороны, всіх тих, хто опинився в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми.

Шевченко, Артем.
Слов’янськ. Початок війни [Текст] / Артем Шевченко; вступ. ст. А. Авакова ; худож.-оформлювач М. Мендор. — Харків : Фоліо, 2020. — 430.

Це документальне дослідження та хронікальний літопис найважливіших епізодів битви за місто Слов’янськ. Кожен розділ книжки має символічну назву зі словом «перший», яка відбиває суть того, що відбувалося навесні 2014 року: «Перша кров», «Перша зрада», «Перша страта», «Перший бій», «Перша перемога»… У книжці використано архівні фото й записи інтерв’ю з ключовими військово-політичними керівниками України, які ухвалювали головні рішення в ті буремні часи. Також у кожному з епізодів з’являються спогади героїв, що безпосередньо брали участь у тих драматичних, героїчних і трагічних подіях. Автор книжки — Артем Шевченко, директор Департаменту комунікацій МВС України. Ще військовим журналістом він активно висвітлював події у Слов’янську протягом квітня-червня 2014 року.

Добровольчі батальйони [Текст] : історія подвигу батальйонів, що врятували країну / К. П. Гладка [та ін.]. — 2-е вид., перероб. і допов. — Харків: Фоліо, 2017. — 324 с.

Книга перше видання про історію добровольчого руху в Україні. Створення добробатів, їхній бойовий шлях і сучасний стан усе це безпосередньо з уст учасників подій, політиків, військових, громадських діячів та волонтерів. Ця книга про простих хлопців, які по краплі з усієї країни збіглися в могутню річку, що зупинила ворога.

Вовк, Ірина.
Ізоляція [Текст] : таємні в’язниці Донбасу в оповідях врятованих від тортур та смерті / І. Вовк. — Харків : Фоліо, 2020. — 345 с.

Спогади тих, хто пройшов пекло і вижив: бранців донецьких і луганських підвалів, сумнозвісної «Ізоляції» та донбаських колоній. Це оповіді тих, кого вдалося обміняти 29 грудня 2019 року, тих, хто втішився відчуттю української землі на КПВВ «Майорськ».

Попри суперечки щодо самого обміну: неоднозначність тих, хто повернувся до України і біль через звільнення «беркутівців», додому таки повернулися й ті, хто жертвував життям, сім’єю, спокоєм і здоров’ям заради рідної української землі. Про життя «до» і «після», про життя Донбасу в часі війни, про звірства і злочини бойовиків, про жахи і тортури в полоні в цій книзі розповідають українські військовики, журналісти, блогери, помічники військових, медики й місцеві мешканці.

Вовк, Ірина.
На щиті [Текст] : спогади родин загиблих воїнів. Дебальцеве / І. Вовк. — Харків: Фоліо, 2020. — 604 с.

Вовк, Ірина.
На щиті [Текст] : спогади родин загиблих воїнів. Донецький аеропорт / І. Вовк . — Харків: Фоліо, 2020. — 572 с.

Вовк, Ірина.
На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Іловайськ [Текст] / І. Вовк. — Харків: Фоліо, 2020. — 475 с.

Спогади тих, хто пройшов пекло і вижив: бранців донецьких і луганських підвалів, сумнозвісної «Ізоляції» та донбаських колоній. Це оповіді тих, кого вдалося обміняти 29 грудня 2019 року, тих, хто втішився відчуттю української землі на КПВВ «Майорськ».

Попри суперечки щодо самого обміну: неоднозначність тих, хто повернувся до України і біль через звільнення «беркутівців», додому таки повернулися й ті, хто жертвував життям, сім’єю, спокоєм і здоров’ям заради рідної української землі.
Про життя «до» і «після», про життя Донбасу в часі війни, про звірства і злочини бойовиків, про жахи і тортури в полоні в цій книзі розповідають українські військовики, журналісти, блогери, помічники військових, медики й місцеві мешканці.

Талан, Світлана.
Оголений нерв [Текст] : роман / С. Талан. — Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. — 338 с.

Мирне й спокійне життя, міцна родина, вірні друзі… Усе, що здавалося непохитним, перевернулося догори дном. Війна роздирає навпіл усі зв’язки, і рідні люди й вірні друзі стають ворогами…

Кілька місяців 2014 року Сєвєродонецьк перебував під владою ополченців. Цей короткий проміжок часу став нездоланним для родини Насті Агафонової. Син, запальний прихильник Майдану і патріот України, боротиметься із сепаратистами, а дочка — вступить до ополчення… Так само розійдуться й шляхи друзів Геннадія, нерозлучних змалечку хлопців. Бо війна проходить і по родинах, і по душах..

Талан, Світлана.
Повернутися дощем [Текст] : роман / С. Талан. — Х.: Клуб сімейного дозвілля, 2016. — 444 с.

Продовження роману «Оголений нерв». Чи була Настя готова до того, що чекало на неї, коли їхала з вантажем волонтерської допомоги для добровольців «Айдару»? Чи Геник та Уля сподівалися зустрітися живими по той бік Іловайського котла? Чи Богдана Стефанівна вірила, що колись знову збереться разом велика родина, яку, наче поле соняхів, переорала війна? Щоб вижити, треба навчитися бачити у приціл ворога, а не живу людину. Проте одного разу ти побачиш там з дитинства знайомі риси.

Торба, Валентин.
Я — свідок. Записки з окупованого Луганська [Текст] / В. Торба; ред. Л. Івшина; відп. ред. А. Мотозюк. — 2-е вид., перероб. — Київ: Українська прес-група, 2016. — 383 с. : фот.

У цій книжці зібрано спогади, фрагменти щоденника та статей у «Дні», які із окупації для автора стали вікном в Україну. Інколи без світла, інколи без надії на звільнення, інколи без можливості повідомити про себе з тенет заблокованого міста, яке перетворилося на пастку. Та він був переконаний, що читачі в Києві чи Одесі, Харкові чи Львові мають зсередини бачити, як Зло розпинає схід нашої країни. Не лише заради фіксації, не тільки для розсмоктування гарячих подробиць, а насамперд для правильних висновків. Це та книга, типографська фарба якої пахне кров’ю і просякнута слізьми. Вона розповість про втрату і біль, про героїзм і безпорадність, про те що довелося пережити українцям на Донбасі і що ще доведеться нам винести. Зрештою — до чого ми маємо бути готові…

Матіос, Марія.
Приватний щоденник. Майдан. Війна… [Текст] / М. Матіос. — Львів: ЛА Піраміда, 2015. — 354 с.

Це свого роду хроніка, що починається з кінця 2013-го і до середини літа 2015-го року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан… змінила війна… А ще — свої історії «про конкретні битви за життя дуже конкретних людей».

У час, «коли музи здебільше мовчать, а говорить зброя», Марія Матіос розпочинає «особисту війну і боротьбу» за «кожну конкретну людину» — боротьбу за свою Націю. У найдраматичніші та найкривавіші дні Майдану вона боронить Націю від звірств Беркута та ошаленілих тітушок; у київському СІЗО, судах, лікарнях, госпіталях, у солдатських траншеях та бліндажах, у розбомблених містечках та селах Донбасу — вона захоплюється Її мужністю, благородством та гідністю.

переглядів: 259 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *