День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Новини

14 травня згідно постанови Верховної Ради від 2021 року Україна вперше відзначатиме День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Коли під час Другої світової війни нацистська Німеччина прирекла до загибелі європейських євреїв, знайшлися люди, які, ризикуючи власним життям та життями своїх рідних, наважувалися рятувати євреїв – надавати їм притулок, їжу, допомагати їм вижити, керуючись лише почуттям милосердя і не вимагаючи нічого натомість.

На знак пошани до цього подвигу людяності та безкорисливої жертовності з 1963 року держава Ізраїль нагороджує таких рятівників почесним званням «Праведник народів світу» та почесним громадянством Ізраїлю. Назва звання походить від релігійного терміну, яким в юдаїзмі позначають неєвреїв, що дотримуються основних законів, покладених на людство.

Станом на 1 січня 2020 року офіційно 2 659 громадян України за порятунок євреїв від Голокосту визнано «Праведниками народів світу», 70 із них на Дніпропетровщині. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Голандії та Франції. Однак ця статистика не відбиває фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список у жодному разі не показує реальну допомогу у Другій світовій. Так, тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими. Певне тому, що далеко не кожен, хто врятував життя іншій людині готовий і може про це розповісти.

Нині приходить час назвати імена, розшукувати і говорити про тих євреїв, які врятувалися у тій страшній бойні, і про тих, хто у безодні пекла їх врятував. Хто пережив страшні лихоліття і не втратив людяності.

В нашій бібліотеці є книга Жанни Ковби «Людяність у безодні пекла», яка на основі архівних матеріалів, записаних спогадів свідків подій Другої світової війни розповідає про рятування єврейського населення Галичини в роки Голокосту.

Головні герої цієї книги — ті, хто міг би увійти до категорії «Праведників народів світу», коли б не загинули на гітлерівських шибеницях, у концтаборах і в’язницях разом з тими, кого вони прагнули врятувати.

переглядів: 664 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *