«Сад Гетсиманський»

Новини

Цього року виповнюється 70 років, як побачив світ знаменитий роман Івана Багряного «Сад Гетсиманський». Це один із перших у світовій літературі твір, що викриває злочинну суть сталінського режиму та висвітлює проблему буття людини за тоталітаризму, яскравий зразок реалістичної, документальної, і разом з тим містичної прози.

Події твору відбуваються в Україні в часи жахливих сталінських репресій, коли у «сад Гетсиманський» перетворилася уся держава, у якій панували продажність, зрадництво загальнолюдських ідеалів і цінностей. Іуда ніби вселився у душі тих, хто забув про совість, про одвічні християнські заповіді, а тих, хто залишився вірним своїй життєвій позиції, чекала гірка доля Ісуса Христа – бути розп’ятим і тілом, і душею. Прізвища змальованих у романі слідчих НКВС, тюремних адміністраторів, в’язнів не вигадані. Автор, як він сам говорив, зберіг їх для того, щоб нащадки знали катів народу, а жертви не залишилися безіменними.

В творі йдеться про трагічну долю сім’ї сільського коваля Якова Чумака, зокрема, його наймолодшого сина Андрія. Людини, для якої почуття національної гідності, патріотизм, моральна чистота та вірність заповітам, традиціям роду і народу є органічними, природними як саме життя, як дихання, як потреба діяти. Це допомагає йому не втратити в собі Людину під час перебування у в’язниці, серед цього ґвалту, не стати «пшиком», не визнати себе винуватим без вини. Він не розуміє, як-то ця в’язниця змогла зібрати у своїх камерах 340 чоловік з вищою освітою, людей різних національностей, не контрреволюціонерів, а тих, хто вірив у соціалістичні ідеали. І партійні діячі, і слідчі, професор марксизму-ленінізму, навіть той інженер, що проектував цю тюрму.

Читаючи твір ми сповнюємося сімпатією і співчуттям до Андрія Чумака і з нетерпінням чекаємо розвитку подій.

Страшним був вирок для дітей сільського коваля Чумака. Чотирьом синам і зовсім юній сестрі Галі було суджено пройти усі муки НКВС. Ніхто з них не просив помилування, бо не визнавав «пролетарського правосуддя, здійснюваного закаблуками й палкою». Заміна розстрілу двадцятирічною каторгою мало що змінила в їхньому сплюндрованому житті. Але віриться, що і через ці довгі роки вони пройдуть без злості і ненависті, винесуть все, що приготувала їм доля.

Написаний взірцевою українською, роман важкий емоційно, але відірватися від нього неможливо. Попри картини нелюдських страждань і позамежного існування в умовах радянських катівень НКВС, роман «Сад Гетсиманський» сповнений любові до людини сильної духом, незламної і одночасно ніжної душею.

Роман Івана Багряного «Сад Гетсиманський» є у фонді нашої бібліотеки. Його варто прочитати всім, хто цікавиться історією України.

Зав. відділом обслуговування Котенко О.І.

переглядів: 1,020 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *