«Мої переконання – це любов до України»

Новини

Минає 80 років з дня народження поета, правозахисника-дисидента Івана Сокульського (1940–1992) із Дніпропетровщини

Іван Сокульський є одним із зачинателів демократичного руху на Дніпропетровщині, який ціною власного життя виборював нашу державність. Сокульський належав до «шістдесятників», до когорти відомих українців, які одними з перших стали на захист рідної культури, духовності, які стали на шлях відкритої і безкомпромісної боротьби за незалежність і соборність своєї держави. Він відомий також як один із авторів «Листа творчої молоді м. Дніпропетровська». Улітку 1968 року, коли на Дніпропетровщині була розгорнута «антисоборна кампанія», він з однодумцями написав «Листа…» на захист роману Олеся Гончара «Собор», проти русифікації. Був тричі засуджений через антирадянську діяльність і відбув в ув’язненні загалом понад 14 років.

Вражає трагізм долі Івана Сокульського. За життя йому судилося так мало радості. Він достойно прожив обраний ним життєвий шлях, залишившись великим патріотом, талановитим поетом, сповідуючи постійний для себе принцип – за будь-яких умов є можливість бути собою. Відстраждавші 14 років в сибірських таборах, і, повернувшись у 1988 році додому, Іван Сокульський вже не мав здоров’я і часу насолодитися ані своїми книжками, ані своєю славою, ані державним нагородами:

Довідка про реабілітацію прийшла на сороковий день по смерті. Перша збірка віршів «Владар каменю», підготовлена до друку автором, вийшла у 1993 році у Києві посмертно. І всі наступні книги, підготовлені і упорядковані дружиною поета Ориною Сокульською, вийшли посмертно.

До Спілки письменників України Івана Сокульського прийнято у 1995 році посмертно.

Дві державні нагороди йому присуджено посмертно.

Слава знайшла його теж посмертно. Та він і не думав про неї.

Така історія життя. Порятунком, єдиною формою самовираження, способом існування стала творчість. Завдяки їй розсувалися мури, падали грати – ти вільний у своїй Поезії. А літературну працю, не змогли припинити навіть багаторічні репресії – роки тюрем, карцерів та таборів – говорить про цілеспрямоване поєднання життя і творчості.

Досвід стійкості, непереможності, набутий в умовах гонінь такими як Іван Григорович Сокульський, написані ним поезії, необхідні для усвідомлення шляху, яким йти сьогодні.

КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» ініціювала проведення в 2020 році регіональної кампанії «Іван Сокульський: душа, осяяна світлом» в рамках ознайомлення з творчістю нашого земляка. Наша бібліотека підготувала відео «Мої переконання – це любов до України» в межах участі регіональної кампанії.

переглядів: 1,444 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *