Перші екскурсії по пішохідному маршруту №1«Буремна Покровщина кінця ХІХ — початку ХХ століття»

Новини Туристично-інформаційний центр


Вперше з місцевими туристами провели кілька екскурсій по туристичному маршруту «Буремна Покровщина кінця ХІХ — поч. ХХ століття».

Покровщина красивий, неповторний край, край мальовничої природи, щедрої землі, цікавих історичних подій. Щоб переконатися в цьому було складено декілька туристичних маршрутів, які переконають туристів у тому, що Покровський край красивий і привабливий для туристів.

Цей пішохідний маршрут вулицями нашого селища під час якого можна познайомитеся з історичними будівлями місцевого значення, та подіями пов’язаними з ними.

Вихідний пункт подорожі — Покровський історико-краєзнавчий музей. Та спочатку екскурсовод почала розповідь про історію головної площі селища.

Площа в селищі тепер — колись майдан
Місце сходок для тодішніх покровчан.

Запропонувала уявити, що ж було на цьому місці сто чи більше років тому…

На центральній площі села розміщалися магазини, приватні будівлі, посеред площі стояла красива дерев’яна Миколаївська церква (кінець ХІХ ст.) — приблизно там де зараз знаходиться будівля Покровської адміністрації, а далі на тому місці де зараз гаражі адміністрації стояла красива дерев’яна дзвінниця, сторожка, при церкві заснували церковно-парафіяльну школу, нині — це наш музей. В церкві знаходилась особливо шанована ікона Божої Матері Іверської.
Вирували людом недільні базари та ярмарки, що проходили тричі на рік. В Покровському було два базари — продуктовий та товарний, була ціла мережа магазинів, зокрема: Магазини купця Гетьмана, один з них називався «Гамазей», магазин купця Лапідуса, магазини купця Шапіро та інші.

В дні базарні торгували допізна,
Продавали хури сортного зерна
Привозний купці виносили товар
Знаний волості Покровської базар.
*** Божий храм стояв у величі краси,
Прихожан стрічали тихі образи.
До вечірні били в дзвони дзвонарі,
Наче зорі загорялись ліхтарі.
На Покрову — ярмарок, розваги, сміх.
У Покровського Покрова — оберіг
Наче в казці каруселі розписні,
Спів шарманки і музики голосні.

/Уривок з вірша О.П. Гасенка «Майдан»/

Матеріали буремних подій початку ХХ століття висвітлені в залі «Покровське. Початок ХХ століття». Тут, поряд з відомими особистостями нашого краю представлено унікальну особистість Нестора Махна — ватажка селянського повстанського руху, та як розгортались події пов’язані з махновським рухом на Покровщині. В цій залі можна побачити легендарну бойову махновську тачанку, яка стала символом махновщини.

Оглядова екскурсія в мальовничій парковій зоні знайомить місцевих туристів з історією заснування селища, яка починається з 1779 року, коли на місці зимівника Головка було засновано слободу Покровську.
Далі туристи знайомляться з історичною пам’яткою дитячої музичної школи, свого часу це була оселя заможного купця Люлька, пізніше приватна жіноча гімназія. Це гарна і велична споруда, зразок архітектурного стилю ХІХ століття.

Далі прямуємо до садиби купця Проценка (колись стара почта, зараз приватний будинок). Тут відбувалися події пов’язані з діяльністю Нестора Махна на Покровщині. Махно часто зупинявся на подвір’ях жителів села, будівлі яких збереглися. У Гнедінському ремісничому училищі стояв Покровський полк, який на той час був підрозділом армії Нестора Махна, тоді належав до Червоної армії. Штаб полку розташовувався в цьому будинку.

Поряд з будинком, в якому розміщувався штаб, знаходиться будинок друкарні. Покровська друкарня, тут ми оглянули поліграфічне обладнання минулого століття. Поряд із сучасним обладнанням працює унікальне поліграфічне обладнання минулого століття. На подібних машинах друкувалися газети початку ХХ століття: пролетарська «Искра», «Шлях до волі» (газета Батька Махна). Директор друкарні Кралько Н.Г дуже цікаво і дохідливо розповіла і показала як працює це обладнання.

Через центральну площу селища проходимо до будинку на території Покровської лікарні. Оглядова екскурсія знайомить туристів з історією Покровської волості, що була створена в 1866 році. В цьому будинку знаходилося волосне управління. В кінці ХІХ на початку ХХ століття Покровське було великим торговим селом, в якому проживало більше 10 тис. населення. Традиційним сільським громадським управлінням вважався волосний схід. Волосне управління можна вважати прототипом теперішнього самоврядування.

І в кінці подорожі знайомство з будинком заможного купця Шапіро. Будинок купця Шапіро — це зразок архітектурного стилю кінця ХІХ століття. Це велична і красива скульптура стиль історизм, еклектика. Краса будинку вражає. Його господар був власником покровських крамниць.

Директорка Покровського історико-краєзнавчого музею
Тетяна Василівна Перерва

Переглянути фото в Фейсбуці

Вперше з місцевими туристами провели екскурсію по туристичному маршруту «Буремна Покровщина кінця ХІХ — поч. ХХ…

Gepostet von КЗК «Покровська бібліотека» am Montag, 20. Juli 2020

переглядів: 1,216 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *