Голуб Іван Платонович – командир танка 2-го батальйону 13-ї гвардійської танкової бригади 4-го гвардійського Кантемирівського танкового корпусу 60-ї армії 1-го Українського фронту гвардії молодший лейтенант.
Народився 29 червня 1920 року в селі Коломійці Покровського району Дніпропетров-ської області. Українець. Член ВЛКСМ. Закінчив середню школу. Працював на станції Староконстантіновка. У вересні 1939 року призваний до лав Червоної Армії. Закінчив полкову школу. У 1943 році закінчив військове училище імені Фрунзе. У боях Великої Вітчизняної війни з 1941 року. Воював на Північно-Західному і 1-му Українському фронтах. Наприкінці 1943 року в районі Чоповичі на Житомирщині танк молодшого лейтенанта І.П. Голуба обороняв важливу ділянку на шляху ворога, перейшов у контрнаступ. Незважаючи на чисельну перевагу супротивника, він успішно відбив кілька атак, не даючи ворогу просунутися вперед і зайти в тил нашим військам, вивів з ладу 2 “тигри”, знищив більше взводу піхоти, розгромив кілька гармат. Ворог учув – на цій ділянці йому не пройти, відважні танкісти стояли на смерть. 5 січня 1944 його танк на великій швидкості стрімко і несподівано для фашистів увірвався в село Висока Піч і атакував противника. Танкісти розстріляли три “тигра”, дві самохідні гармати “фердинанд”, і вогнем свого кулемета знищили до роти ворожих солдатів. Було розбито також кілька автомашин з боєприпасами і військовим вантажем. У селі виникла паніка, фашисти металися, як божевільні, а І. П. Голуб, просуваючись від будинку до будинку, в упор розстрілював гітлерівців. Вирвавшись вперед, танкісти перехопили дорогу, по якій відступав ворог, розбили головну машину колони і застопорили рух. В результаті було захоплено понад 40 автомашин і 50 підвод з вантажами. В цьому бою танк І.П. Голуба отримав шість пробоїн, а сам командир був поранений осколками. Незважаючи на важкий стан, він продовжував вести бій у села Гордіївка. Тут екіпаж його танка вступив у двобій з батареєю супротивника, яка вела вогонь по 2-му танковому батальйону. У танку вже не залишилося жодного снаряда. І тоді І.П. Голуб прийняв сміливе рішення – роздавити знаряддя гусеницями свого танка! На граничній швидкості машина рушила на батарею, давила ворожі гармати, з кулемета, поки вистачало патронів, розстрілював гітлерівських артилеристів. Шлях 2-му батальйону 13-ї гвардійської танкової бригади був розчищений, але гвардії молодший лейтенант Іван Платонович Голуб в цьому бою загинув. Похований у селі Гордіївка Дзержинського району Житомирської області.
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 травня 1944 року за мужність, хоробрість, героїзм і зразкове виконання завдань у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками гвардії молодшому лейтенантові Івану Платоновичу Голубу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений орденом Леніна, орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня, медалями. 15 грудня 1965 наказом Міністра оборони відважний танкіст навічно зарахований до списків особового складу гвардійської Кантемирівської дивізії.
переглядів: 15